Jelikož chci vyzkoušet aplikaci SunDayGate pro monitoring fotovoltaické elektrárny, která běží jen na Windows 10/11 potřebuji nějaké zařízení s tímto OS. Než kupovat nějaké byť levné PC rozhodl jsem se to zkusit s Raspberry Pi 4 8GB a pokud s aplikací SunDayGate nebudu spokojen mohu malinu použít na jiný projekt.
Pro tento test jsem zvolil následující HW:
- Raspberry Pi 4 Model B – 8GB RAM
- rozšiřující desku Suptronics X876 M.2 NVME SSD Shield
- Lexar SSD NM620 256GB
- Geekworm X863-C1 Metal Case for Raspberry Pi 4 Model B
- napájecí zdroj Raspberry Pi USB-C 5,1V⎓3A
- drátovou klávesnici a myš pro prvotní nastavení
- redukci microHDMI pro připojení monitoru
Nejdříve u Raspberry Pi změníme bootování z USB podle dříve uveřejněného návodu.
Pokud máme Raspberry Pi připravené můžeme se pustit do instalace Windows 11. Na stránce Windows on Raspberry imager zjistíme jaká verze Windows je podporovaná, aktuálně to je u Windows 11 do verze 2022 / build 22621.
Přejdeme ke stažení Windows 11 např. z portálu https://uup.rg-adguard.net/ nebo https://uupdump.net/
Zvolíme finální verzi, Windows 11 ARM64, češtinu, verzi Pro, typ ISO viz následující obrázek a stáhneme si do PC soubor creatingISO.cmd z nabízeného odkazu.
Spustíme soubor creatingISO.cmd a povolíme provádět změny v PC. Následně volbami M, U a A (zadejte příslušné písmeno a klikněte na enter) nastavíme menší instalaci viz obrázek. Vytváření ISO souboru spustíte jednoduše klávesou enter.
Vytváření ISO souboru trvá velmi, ale opravdu velmi dlouho tak buďte trpělivý. Pokud se vše zdaří tak budete mít ve svém PC připravený soubor s příponou .ISO
Nyní stáhněte Windows on Raspberry imager, stažený ZIP balíček rozbalte a spusťte WoR.exe
V rámci průvodce v češtině proveďte nastavení např. viz níže zobrazené obrázky. SSD disk již vložený do rozšiřující desky připojte dodaným USB kabelem k PC. Pokud SSD disk ve Windows neuvidíte přejděte do Správy disků a disk změňte na online a nastavte oddíl.
Pokud se něco nepovede nezoufejte a zkuste to znovu.
Jakmile bude instalace na SSD disk hotová, odpojte ho od PC a USB propojkou jej připojte k Raspberry Pi, připojte pomocí redukce monitor, drátovou klávesnici a myš a nakonec připojte napájení k Raspberry Pi.
Pokud se vše povedlo uvítá Vás tato obrazovka:
Pokud toužíte opravdu po štíhlé verzi Windows 11 můžete zkusit Tiny11, kdy si přímo stáhnete ISO soubor a opět je stejným způsobem pomocí Windows on Raspberry imager nainstalujete na SSD disk.