Aby jsme nemuseli trávit hodiny hlídáním tisku na 3D tiskárně, může se hodit vzdálené ovládaní 3D tiskárny přes webové rozhraní a nejlépe i s možností sledování pomocí webové kamerky. K tomuto účelu je Raspberry Pi Zero W jako stvořené. Má malé rozměry, nízkou pořizovací cenu, rozhraní pro připojení kamery a spoustu možností dalšího rozšíření.
Instalace OctoPrint na Raspberry Pi Zero W
Co budeme potřebovat nakoupit:
- Raspberry Pi Zero W (cena 399,- Kč u RPiShop)
- Raspberry Pi Zero Case (cena 139,- Kč u RPiShop)
- Raspberry Pi kamera modul V2 (cena 399 Kč u RPiShop)
- Micro SDHC 16 až 32GB Class 10 (ceny od 149 Kč u RPiShop)
- Napájecí adaptér 5V 0,7A až 1 A (ceny od 199 Kč u RPiShop)
- 1x kabel micro USB B male – USB B male (ceny od US $1.79 na AliExpress)
K instalaci bude potřeba krátkodobě si zapůjčit Raspberry Pi Zero bez WiFi (platí v době psaní článku 7.6.2017)
K řízení 3D tiskárny využijeme webovou aplikaci OctoPrint a připravený image OS OctoPi. Bohužel zatím není k dispozici stable verze image OctoPi podporující Zero W, takže musíme použít pro přípravu původní Zero bez WiFi. Stáhneme stable verzi OctoPi 0.13 z adresy https://octopi.octoprint.org/. Nahrajeme stažený image na microSD kartu pomocí programu Win32 Disk Imager.
Ještě než microSD kartu vložíme do Raspberry Pi Zero tak si nastavíme parametry pro WiFi připojení. Otevřme k editaci soubor octopi-network.txt nejlépe programem PSpad, v případě zabezpečení WiFi sítě pomocí WPA/WPA2 do proměnné wpa-ssid zadáme název naší WiFi sítě a do proměnné wpa-psk přihlašovací heslo.
Nyní můžeme microSD kartu vložit do Raspberry Pi Zero, připojit WiFi adaptér a napájení a vyčkat než se nainstaluje Raspbian z nahrané image. Instalaci můžeme případně sledovat přes připojený monitor přes HDMI nebo vyčkat cca 3 minuty. Nyní by jsme měli vidět připojené Zero na našem AP s možností zjištění jakou dostalo přidělenou IP adresu. Vše je možné provést pohodlně i z mobilního telefonu s Androidem ve kterém si zapneme hotspot za předpokladu že máme datové služby.
Nyní se můžeme k Raspberry Pi Zero připojit pomocí SSH a provést aktualizaci jádra a firmware linuxu Raspbian. Pro připojení použijeme v případě Windows aplikaci PuTTY v případě Androidu například aplikaci Mobile SSH. Do Raspberry Pi Zero se přihlásíte pomocí IP, kterou jsme si před chvíli zjistili s uživatelským jménem pi a heslem raspberry. Nyní zadáte níže uvedené příkazy a vždy vyčkáte na dokončení – instalace, zejména apt-get dist-upgrade, bude trvat déle.
sudo su
apt-get update
apt-get dist-upgrade
apt-get install rpi-update
rpi-update
apt-get clean
Nyní můžeme Raspberry Pi Zero odpojit a microSD kartu vyjmout a vložit do Raspberry Pi Zero W s připojenou kamerou. Po zapnutí napájení by nám mělo Zero naběhnou a připojit se k síti WiFi.
Nyní se již můžeme připojit na webové rozhraní aplikace OctoPrint, stačí jen zadat do prohlížeče IP adresu Raspberry Pi Zero W. Při prvním spuštění jsme vyzvání k volbě přihlašovacích údajů a následně se nám již nabídne aktualizace nejnovější verze OctoPrint.
Instalace češtiny pro OctoPrint
Ač překlad pro aplikaci OctoPrint je již delší dobu kompletně hotov tak bohužel není čeština v aplikaci dostupná což je velká škoda. Naštěstí si můžeme balíček s češtinou zkompilovat sami – máme řece k dispozici Raspberry Pi s linuxem ;-).
Připojíme se k Raspberry Pi Zero W připojit pomocí SSH a zadáme postupně tyto příkazy:
sudo su
service octoprint stop
cd /home/pi/OctoPrint/translations/
mkdir cs
cd cs
mkdir LC_MESSAGES
cd LC_MESSAGES
wget https://www.maxinoha.cz/wp-content/uploads/2019/01/messages.po
cd /home/pi/OctoPrint
source /home/pi/oprint/bin/activate
python setup.py develop
python setup.py babel_compile
python setup.py babel_bundle --locale=cs
service octoprint start
Nyní by již mělo webové rozhraní OctoPrint naběhnout v češtině a pro jistotu nastavíme češtinu jako výchozí jazyk, viz následující obrázek.
Instalace pluginu Email Notifier
Instalace a konfigurace tohoto pluginu se zdá být trochu komplikovanější, tak si popíšeme postup. Nejdříve provedeme instalaci pluginu standardně přes webové rozhraní OctoPrint a po instalaci provedeme restart.
Nyní se k Raspberry Pi Zero W připojíme pomocí SSH a zadáme postupně tyto příkazy:
sudo su
/home/pi/oprint/bin/pip install keyring --no-deps
/home/pi/oprint/bin/pip install yagmail
/home/pi/oprint/bin/python
import yagmail
import keyring
yagmail.register('vaš-login-na-smtp', 'vaše-heslo')
Z pythonu vyskočíte pomocí kláves CTL-Z, následně provedete reboot. Pak již stačí přes webové rozhraní nastavit příjemce, smtp server a přihlašovací jméno a vykoušet odeslat testovací e-mail.