XBMC multimediální centrum

Archivní článek, doporučujeme přejít na novější verzi článku XBMC multimediální centrum 2


XBMC multimediální centrum, které si můžete sami postavit podle níže uvedeného návodu najde využití zejména pro on-line služby – poslech rádia, sledování televizních pořadů, seriálů a filmů přímo z internetu. Podmínkou je tedy rychlejší připojení do internetu, domácí WiFi router, televize s HDMI vstupem a případně i USB konektorem.

img_20161212_121521

Co budeme potřebovat:

  • Raspberry Pi Zero
  • Micro SDHC 8GB Class 4
  • Edimax Wireless Nano USB 2.0 Adaptér
  • kabel micro USB/USB 2.0 A, 1m
  • USB redukce USB A/female – Micro USB/male
  • HDMI propojovací kabel HDMI A – HDMI mini

Pokud nemáte k dispozici žádné starší kabely nebo redukce tak vás HW přijde na cca 500,- Kč + poštovné. Micro SD kartu doporučuji zakoupit novou aby jste předešli k problémům se zápisem během instalace. Předpokladem je napájení z USB konektoru na televizi. Pokud televize nemá USB konektor tak místo propojovacího kabelu USB 2.0 micro-B > USB 2.0 A M je potřeba použít napájecí 5V adaptér s konektorem micro USB (plně postačí jakákoliv starší nabíječka k mobilnímu telefonu s min. 0,5 A).

K vlastní instalaci budeme na chvíli potřebovat PC v kterém si připravíme systém XBMC na micro SD kartu a tím pádem i nějakou redukci/čtečku k této micro SD kartě. Pro Raspberry Pi Zero se osvědčil operační systém OpenELEC postavený na Kodi (opensource zábavné multimediální centrum).

Stáhněte si soubor Diskimage pro Raspberry Pi 1 [Model A/B/B+/CM/Zero 256/512MB] z odkazu http://openelec.tv/get-openelec. Stažený soubor rozbalte pomocí nějakého programu pro práci s archivy, např. 7-Zip. Nyní je potřeba stažený a rozbalený image soubor „nakopírovat“ na micro SDHC kartu. K tomu nám poslouží program  Win32 Disk Imager. Připojte k PC pomocí redukce/čtečky micro SD kartu a sledujte jaké písmenko vám systém pro micro SD kartu přiřdělil. Nyní spusťte aplikaci Win32 Disk Image (doporučuje se jako správce přes pravé tlačítko), vyberte  rozbalený image soubor a zvolte správné písmenko disku, které je přiřazeno micro SD kartě. Vlastní kopírování image na micro SD kartu zahájíte tlačítkem Write.

Win32_disk_imager

Jakmile máme takto připravenou micro SD kartu tak ji vložíme do Raspberry Pi Zero. Připojíme USB WiFi přes redukci do USB konektoru s označením USB. Připojíme televizi pomocí HDMI kabelu a přepneme na televizi vstup na HDMI. Na závěr připojíme napájecí USB kabel do USB konektoru s označením PWR IN.

Nyní jen sledujeme jak se automaticky nainstaluje operační systém OpenELEC s XBMC Kodi a nazávěr se Raspberry Pi Zero i samo restartuje. Po naběhnutí (chvíli vyčkejte) by se nám měla zobrazit následující obrazovka.

kodi1

Nyní je potřeba provést nastavení (čeština, předvolby) a instalaci XBMC doplňků. Návodů jak to udělat je již na internetu dost, takže uvedu jen odkaz na jeden z nich: http://www.xbmc-kodi.cz/prispevek-zakladni-zprovozneni-a-nastaveni-kodi. K ovládání využíváme jen dálkového ovladače k televizi.

V klidovém stavu odebírá Zero proud pouhých 0, 25A při 5,1V.

kodi2

Přehrávání filmu z internetu (rozlišení HD) je plynulé, teplota CPU v normě, odběr proudu byl ve špičce nejvíc 0,37A jinak se držel stabilně pod hranicí 0,3A.

kodi3

Kdo má možnost 3D tisku může si pro Raspberry Pi Zero vytisknou i krabičku. Soubory STL ke stažení na portálu Thingiverse.